fispa

Můj web o všem, co mě zajímá a baví…

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Spotřeba paliva

Výpočet spotřeby paliva Vašeho vozu

Při prvním tankování, ještě než začneme něco počítat, je potřeba natankovat plnou nádrž, to je důležité. Přitom si zapíšete stav tachometru (tedy počáteční stav km) ve chvíli tankování.
Pak jezdíte a jezdíte, pro větší přesnost výpočtu až co nejvíce „do nuly“. Při dalším tankování PHM (pohonné hmoty) si opět poznamenáme stav tachometru (teď už to bude stav konečný) a navíc ještě co nejpřesnější údaj o tom, kolik litrů pohonných hmot jste natankovali, samozřejmě opět „do plna“.
Pak počáteční stav km odečtete od konečného počtu km, čímž zjistíte, kolik km jste na tu první plnou nádrž ujeli. Tedy jinak řečeno: množství nyní natankovaných litrů je to množství, které bylo potřeba na ujetí vámi vypočítané (skutečně ujeté) vzdálenosti.

Takže příklad:
počáteční stav tachometru byl při prvním tankování do plna třeba 50.000km. Pak jste jezdili, až jste vyjeli skoro celou nádrž. Zajedete tedy znovu k benzinové pumpě. Natankujete 45l (plnou nádrž), a na počítadle km na tachometru je v tuto chvíli konečný stav 50.500km. Takže teď víte, že na ujetí 500km bylo potřeba 45l pohonných hmot.

A teď počítáme dál. Množství litrů (v našem případě těch 45l) vydělíme počtem ujetých km (tedy 500km). Vyjde nám v našem případě číslo 0,09. Je to množství PHM v litrech, které bylo pro váš vůz potřeba k ujetí jednoho km. Je to v podstatě klasická trojčlenka. No a už jsme na konci našich výpočtů. Aby jsme zjistili množství PHM v litrech potřebných k ujetí 100km, je logické výsledek za 1km vynásobit 100 km. Tak tedy 0,09l x 100km = 9l/100km. A tím jsme zjistili, jakou spotřebu má náš vůz na 100km. V tomto případě je to 9l na 100km (9l/100km).

Ještě malá poznámka: spotřeba vozidla se bude samozřejmě trochu (někdy i výrazně…) lišit, pokud jezdíte převážně ve městě od semaforu k semaforu (tzv. brzda-plyn), nebo po dálnicích na dlouhých trasách, samozřejmě je taky rozdíl mezi ježděním v létě, nebo v zimě. Na spotřebu má vliv mnoho dalších věcí, i například „rakev“ na střeše, přívěsný vozík, počet cestujících ve vozidle, rychlost jízdy, dokonce i počet a délky zastávek při jízdách – studený a teplý motor – atd. Takže není od věci udělat si výpočet několikrát v roce, v létě (např. při cestě na dovolenou), v zimě (při cestě na hory), při každodenním dojíždění do práce a zpět atp., a pak ze všech výpočtů můžete udělat průměrnou spotřebu. Ale až pojedete příště v zimě na hory, je rozumější použít ne tu průměrnou spotřebu, ale samozřejmě tu zimní… A naopak.

fispa

Komu se to nechce celé počítat, pro toho jsem připravil velice jednoduchou tabulku, do které stačí dosadit několik údajů:

Výpočet spotřeby paliva

Jak si spočítat, kolik mě bude stát určitá konkrétní cesta?

V dnešní době, kdy už má skoro každý přístup na internet, a už hodně lidí vlastní GPS navigaci, není problém si třeba na on-line mapách změřit, jak dlouhá bude např. naše cesta na dovolenou. A logicky nás zajímá, kolik „projedeme“ peněz, potažmo litrů PHM, než dojedeme do našeho cíle. Tak tady jsem se snažil o sestavení jednoduché tabulky, kde by se nám to po zadání několika základních údajů mělo spočítat:

Výpočet spotřeby na km

Ještě jedna, trochu složitější tabulka, kde za součinnosti plánovače cest např. Mapy.cz , nebo si vyberte z několika nabídek On line mapy (moje oblíbené automapy jsou Via Michelin maps ) zjistíte předem (třeba před dovolenou), kdy dojedete do cíle (to tedy velmi „zhruba“…) , ale hlavně kolik km najezdíte denně i za několik dní dohromady, kolik projedete PHM denně ale i celkem a kolik Vás například celá „dovča“ bude na cestování stát, nebo kolik Vás stál vybraný den, atd. atp. …

Itinerář – plánovaní cesty

Na závěr ještě jedna tabulka pro ty, co se nechtějí počítat s tím, že např.: Mám v kapse pětikilo, kolik benzínu (nafty) za něj koupím, a jak daleko až za to dojedu?

Tabulka dojezdu

P.S.: Při prohlížení otázek ohledně spotřeby mě teď ještě zaujala otázka v jednom vyhledávači: „Výpočet ceny za ujeté km“. Tazatel měl asi na mysli něco ve stylu například: „Právě jsem se vrátil od tchýně. Kolik mě to (sakra ) zase stálo peněz?“ Pak by tedy mohla posloužit ještě následující tabulka:

Kolik stála cesta

Ještě (už snad opravdu) poslední poznámka: Aktuální ceny PHM v ČR najdete třeba na této adrese:
ZDE

a tady:
ZDE

a ještě ceny PHM v Evropě:
ZDE

 oddělovač

A na úplný závěr ještě jeden starší vtip:

„Ahoj kámo, taky seš tak naštvanej, už zase zdražili benzín…!!!“
„Mě je to jedno, já tankuju stejně vždycky za kilo…“

 oddělovač

 

 

Leave a Reply