fispa

Můj web o všem, co mě zajímá a baví…

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Vánoční punče

Recepty na vánoční punče

Vánoční punč 1l (od jednoho mého kolegy )

18 hřebíčků a 2 ks skořice (vyvařit v asi 1/2l vody)
2 pomeranče (vymačkat)
2 citrony (vymačkat)
0,3 l džus jupí (pomerančový)
0,3 l rumu (tuzemáku)
dolít horkou vodou (do toho litru, ale jinak poměr dle vlastní úvahy…)

 

„Anglický“ punč (tzv. „hrnkovou“ metodou, od druhého mého kolegy… )

2 hrnky silného černého čaje
1 hrnek 100% pomerančového džusu
1,5 až 1,75 hrnku portského
1,25 hrnku třtinového rumu

pozn.: nevařit, jen ohřát, aby se nevyvařil alkohol…!

 

Nebo ještě jiný recept: 

Svaří se půl litru vody,
přidá se hřebíček,
celý badyán,
celá skořice,
vymačká se šťáva z 1 pomeranče a 1 citronu a naleje se do vody.
Pak se připraví půl litru vína a dá se do něj 130ml rumu.
Než se nalije víno a rum do vody tak se přidá 140g cukru,
pak se teprve přádá víno a rum a počká se, až bude punč horký…

 

„Punčačíííí punčačááááá !!!“

 
 
 

 

Populární punč pochází z daleké Indie

O jemném aromatickém nápoji zvaném punč, který už svou vůní vyvolává vánoční atmosféru, se říká, že se narodil v Anglii. Ale není to pravda. Pochází z daleké Indie, kde byl objeven anglickými námořníky a do Evropy dorazil koncem sedmnáctého století.

Jeho indické jméno je „panča“ (pět) a naznačuje, že se v Indii připravoval (kromě koření a ovoce) z pěti základních složek – čaje, cukru, lihoviny, vína a vody. Většina lidí se ale domnívá, že punč přišel z Anglie. Je to zřejmě tím, že Angličané byli dlouhou dobu kolonizátory Indie a punč převzali.

Punče známe především jako teplé míchané nápoje, ale dají se namíchat i jako studené. Připravujeme je z ovoce, ovocných šťáv, lihovin, mléka, vína a koření nebo s využitím průmyslově vyráběných punčů. Hotový punč má obsahovat kolem 30 % alkoholu. Jako koření se používá skořice, hřebíček, zázvor, kardamom, vanilka. K dochucení se dále používá citronová a pomerančová kůra. Pro přípravu punčů používáme vždy čerstvou svařenou vodu.

Do hotového horkého punče naléváme lihovinu jako poslední těsně před podáváním, aby alkohol a aroma rychle nevyprchalo. Horký punč naléváme do předehřátých punčových nebo čajových sklenic, případně do sklenic s kovovou objímkou a před naléváním do sklenic vložíme nejprve kovovou lžičku, abychom zabránili prasknutí skla. Punč je nápoj zimních měsíců, který se podává až po jídle nebo samostatně pro zahřátí.

Základní postup přípravy červeného punče:

Ohřejeme 1/4 litru čerstvé vody a 1/2 litru červeného vína, a zároveň rozpustíme 150 gramů cukru. Do horkého nápoje přisypeme koření – hřebíček, skořici, kardamom a čaj a necháme 5 minut louhovat. Poté punč slijeme přes sítko a přidáme ovocnou šťávu. Opět ohřejeme a nakonec přilijeme vybranou lihovinu, například rum nebo brandy, calvados, whisky, gin, arak, nebo oblíbenou ovocnou pálenku.

 

Několik dalších receptů na vánoční punče:

ZÁZVOROVÝ PUNČ

Ingredience: 3 lžičky černého čaje, 4 lžíce medu, 2 lžíce zázvorového sirupu, 350 ml jamajského rumu, 2 lžíce cukru, 2 karamboly
Postup: Černý čaj zalijeme 750 ml horké vody a necháme přibližně 3 minuty táhnout. Potom ho přecedíme do hrnce. Přidáme med, zázvorový (nebo javorový) sirup a rum. Nápoj prohřejeme. Na talířek nasypeme cukr a obalíme v něm okraje skleniček, které jsme navlhčili vodou. Sklenky zalijeme punčem. Karamboly dobře omyjeme, osušíme je a nakrájíme na tenké plátky. Plátky z jedné strany nakrojíme a zavěsíme na okraj sklenek. Nápoj podáváme horký.

HOŘÍCÍ PUNČ

Ingredience: 4 dcl vody, 1,2 dcl citronového sirupu, 1,2 dcl rumu, 2 citrony, 4 kolečka citronu
Postup: Vodu svaříme se sirupem. Odstavíme, přilijeme šťávu ze dvou citronů, zamícháme a nalijeme do zahřátých sklenic. Do každé sklenice dáme kolečko citronu, nalijeme na ně rum a zapálíme. Podáváme hořící. Oheň uhasíme tím, že nápoj zamícháme lžičkou.

BURGUNDSKÝ PUNČ

Ingredience: 1/2 l vody, 1 láhev burgundského červeného vína, 1 láhev bílého vína, 0,6 l griotky, 200 g práškového cukru, šťáva z 1 citronu
Postup: Vodu přivedeme k varu, přidáme práškový cukr, burgundské a bílé víno a griotku, osladíme a dochutíme citronovou šťávou. Teplé nalijeme do nahřátých sklenic a podáváme.

ZIMNÍ PUNČ

Ingredience: 1 l červeného vína, 3 pomeranče, 3 citrony, 200 g cukru, 5 cl rumu, kousek celé skořice, 3 hřebíčky
Postup: Pomeranče a citrony důkladně omyjeme a nakrájíme na tenká kolečka. Část koleček si necháme na ozdobení. Víno smícháme s cukrem, kořením, plátky citronů a pomerančů a přivedeme k varu. Před podáváním punč scedíme, přilijeme rum a promícháme. Podáváme v širokých sklenkách ozdobených zbývajícími plátky ovoce.

 

převzato z:
ZDE

A ještě jiné stránky s recepty na punče:

ZDE

ZDE

 oddělovač

 

Leave a Reply