fispa

Můj web o všem, co mě zajímá a baví…

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Soupravy pro přežití

Soupravy pro přežití

                

 

Útěkový opasek anglických jednotek SAS

Obsahuje dostatek jídla a vybavení které vás posílí když budete muset např. v boji opustit vaší plnou polní (batoh Bergen) a skládá se z:

• Cukru
• Čaje
• Dávek potravin například kostky OKO
• Čokolády
• Polévky
• Kostky hexaminového paliva (suchý líh)
• Rybářské šňůry (nejlepší ze všeho je délka 90 m, nosnost 75 kg) + 12 rybářských háčků (nejlepší ze všeho jsou na makrely o velikosti 14 a 10).
• Mosazného drátu na pasti
• Malého nože
• Lžíce
• Vodovzdorných zápalek
• Kovového šálku
• Svíčky
• Knoflíkového kompasu
• Podrobné mapy okolí
• Nouzové pokrývkyv
• Lékárničky

Všechno musí být malé, pevné a musí být schopné nošení v pouzdrech na opasku. Obsah musí poskytnou vše potřebné alespoň na dva dny!

Odkaz: jednotky SAS ZDE

 

Dvanáct nezbytností pro horolezce

1) Nejméně jednu sadu náhradního prádla.
Včetně další pro takové nepředvídané skutečnosti jako je déšť a chladné počasí. Levná a lehká nylonová bunda a kalhoty chránící před větrem jsou také nezbytností.

2) Náhradní jídlo.
Do vašeho minima začleňte ještě jednu dávku potravin navíc. To je vaše pojistka pro případ, že se něco neočekávaného přihodí.

3) Brýle proti slunci.
Vždy když vyrazíte do neznámé oblasti, je dobré mít jeden pár sebou. Jestliže plánujete cestu do pouště, vysokohorské nebo zimní táboření, byla by to vzácná událost kdybyste brýle nepotřebovali. Dokonce i Eskymáci si dělají starosti se sněžnou slepotou.

4) Nůž.
Důkladný kapesní nůž je denní nezbytnost. Pro ty kdo odcházejí do divočiny a chtějí se pustit do medvěda holýma rukama je potřebný dlouhý lovecký nůž a velká dýka, pro ostatní nebo jako záloha postačí nůž kapesní.

5) Podpalovače ohně.
Vazelína, cáry látky, palivové tablety nebo impregnované rašelinové kostky. Zachrání vás když potřebujete v nouzi zapálit oheň a jeho rozdělání je obtížné. Každá výstroj by měla obsahovat zásobu podpalovačů jednoho, nebo více druhů. Svíčky jsou jedním z nejlepších!

6) Vodovzdorné zápalky.
Podpalovač sám oheň nezapálí. Potřebujete zápalky. Nejlepší jsou dlouhé dřevěné zápalky které jde zapálit o všechno a namočené ve vosku aby byly vodovzdorné Přechovávejte je ve vodotěsné nádobce.

Poznámka: Jednorázové plynové zapalovače jsou novým přínosem pro zapalování ohně a je dobré mít čtyři, nebo pět ve své soupravě pro přežití. Velmi dobrý druh zapalovače je také benzínový zapalovač Zippo!

7) Lékárnička.
Seznamte se s tím, jak má být vybavena. Do lékárničky vložte bavlněné menstruační tampóny, mimo obvyklého použití dobře poslouží na výrobu tlakového obvazu pro silně krvácející rány a jako troud na zapálení ohně. S jeho pomocí můžete také získat vodu z dutin stromů a nepřístupných míst – nechat nasát a vodu vyždímat.

8) Baterka.
Každý člověk by měl nosit svoji vlastní a přidat náhradní baterie a žárovku. Nezapomeňte před cestou vložit čerstvé baterie!

9) Mapy.
Mapu byste měli nosit, i když chodíte na dobře známá místa. Mapa není pouze bezpečnostní prvek, ale může přidat hodně zážitků z vaší cesty tím že vám pomůže nalézt nejlepší místa a zajímavosti.

10) Dobrý kvalitní kompas.
Nebo raději dva pro případ že jeden ztratíte, nebo zničíte.

11) Kosmická přikrývka.
Pokovená plastová fólie. Je to neocenitelné bezpečnostní opatření. Váží pouze 57 gramů a rozložená má velikost 140×210 cm. Odráží zpět 90% tělesného tepla spícího! Stejně tak vás ochrání před sluncem, větrem, deštěm i sněhem. Nikdy jí nepoužívejte bezúčelně, s výjimkou nejvyšší nouze! Je nezbytná jako nouzové vybavení pro všechny druhy využití, včetně signalizace a při první pomoci, abyste zraněnému uchovali při transportu tělesné teplo!

12) Dobrá příručka pro přežití.

 

Souprava pro přežití Hudson Bay´s

Byla navržena po téměř 300-leté zkušenosti s divočinou. Je připravena jako vodotěsná záchranná souprava zvláště pro použití při podnikání týkajícího se letecké přepravy osob.

Tato souprava váží 5,5 kg je schopná plavat na vodě a měří 30,5x28x7,5 cm + kniha pro přežití! V obalu soupravy lze vařit jídlo, dezinfikovat vodu apod.
Obsah byl sestaven s ohledem na podporování jedné osoby na dobu jednoho týdne, jestliže uživatel potřebuje při strádání vynaložit maximální úsilí na záchranu a snížit na minimum přemýšlení jak si okamžitě zajistit základní životní potřeby.
S typicky opatrnými odhady může být výživnost prodloužena až čtyřikrát tak dlouho. Tady je její obsah:

Předměty, počet a použití:

• 28 ks Sáček čaje – Vaření čaje (Čaj ochlazuje a je také dobrý pro první pomoc při spáleninách od slunce).
• 50 ks Vitamínové tablety – vyrovnávají nedostatky stravování.
• 0,85 kg Letecký chléb – jídlo.
• 0,45 kg Máslo z burských oříšků (ztužený tuk) – jídlo.
• 0,4 kg Jahodový džem – jídlo.
• 0,34 Tuňák v konzervě – jídlo.
• 0,4 kg Kondenzované mléko – jídlo.
• 10 ks á 140 g Čokoládové tyčinky – jídlo.
• 100 ks Zápalky dřevěné, škrtající o všechno – zapálení ohně.
• 2 ks plynový zapalovač – zapálení ohně.
• 1 ks Švýcarský kapesní nůž – mnohoúčelový nástroj.
• 1 ks Lžíce – na jídlo, návnada na ryby, naběračka, lopatka.
• 1 ks Píšťalka – signalizace.
• 1 ks Dvojstranné signalizační zrcátko – velmi užitečné na signalizaci apod.
• 100 m Rybářská šňůra, nejlepší je o nosnosti 75 kg – rybaření, pasti, oka, na zhotovení knotu, vázací materiál.
• 6 ks Rybářský háček velikosti 14, 6 ks velikosti 10 – rybaření, chytání ptáků.
• 1 cívka Drát na pasti – kladení pastí a ok na zvěř a jiné využití.
• 1 Nouzová kosmická pokrývka – uchování tepla, signalizace.
• 2 ks Svíčka – vaření, svícení, zapalování ohně apod.
• 1 balíček Papírové kapesníky – mnohostranné využití.
• 1 nádobka Kafrová mast – kousnutí komára, říznutí, mast na rty.
• 1 ks Malá lékárnička – ošetřování případných poranění

 

Souprava pro přežití SAS

Zápalky
Vodovzdorné zápalky zapalující se o různé povrchy jsou užitečné, ale objemnější než obyčejné (bezpečnostní zápalky). Zápalkám zapalujícím se o různé povrchy (kovbojské zápalky) můžete udělat vodovzdornou úpravu namočením jejich hlaviček do roztaveného vosku.

Poznámka: Nikdy to nedělejte s bezpečnostními zápalkami pro domácnost, protože je potom již nikdy nezapálíte. Proč? I při pečlivém seškrábnutí vosku z hlavičky zápalky zanesete škrtátko voskem.

Svíčka
Neocenitelná na zapálení ohně, stejně jako zdroj světla. Oškrábejte jí do hranolu, aby se dobře balila. Je-li zhotovená z tuku, lze v nouzi tuk použít jako potravu, nebo ho lze využít na smažení. Noste nejméně dvě svíčky! Pokud byste chtěli v nouzi svíčku jíst, musíte si být jistí aby byla z tuku. Parafínový vosk a jiné svíčky nejsou jedlé. Tukové svíčky se ale obtížně skladují, zvláště v horkém prostředí.

Křesací kamínek
Křesací kámen bude fungovat i když je mokrý a bude k dispozici poté, co jste spotřebovali zápalky. Investujte do křesacího kamínku a křesadla z pilového listu, nebo kousku pilníku. Na trhu můžete sehnat magnéziový zapalovač, který poslouží při každé příležitosti.

Zvětšovací lupa
S její pomocí můžete zapálit oheň soustředěním přímých slunečních paprsků na troud. Je užitečná při hledání třísek a žihadel a jako náhrada při ztrátě brýlí na čtení. Jeden z řady špičkových švýcarských nožů má lupu vestavěnou uvnitř.

Jehly a niť
Několik jehel, včetně nejméně jedné s velmi velkým okem kterou lze použít na zašívání šlachou a hrubým vláknem. Vyberte si pevné nitě a namotejte je okolo jehel.

Rybářské háčky a rybářský vlasec
Výběr různých druhů háčků v malé plechovce, nebo balíčku, Přidejte několik olověných závažíček. Nezapomeňte, že na malý háček chytnete malou i velkou rybu, na velký pouze velké ryby. Přidejte tolik rybářského vlasce kolik je možné. Poslouží vám nejen k rybolovu, ale i na líčení ok, pastí a jako univerzální vázací materiál.

(Vázání vlasců na háčky: ZDE )

Kompas
Knoflíkový kompas se světélkující stupnicí. Ujistěte se, že ho umíte používat Nezapomeňte že nikdy nesmíte vyhodnocovat údaje kompasu v blízkosti kovových předmětů. Nejlepší je druh plněný kapalinou a co nejpřesnější. Dávejte dobrý pozor aby dobře těsnil. Střelka je náchylná k rezivění. Ujistěte se, že střelka se na hrotu otáčí volně.

Beta Light
Světlo vyzařující krystal, pouze ve velikosti malé mince, ale je ideální ke čtení map v noci, a je použitelný jako rybářská návnada – je dosti drahé, ale nepotřebuje baterie.

Drát na oka
Doporučujeme přednostně mosazný drát dlouhý 60 až 90 cm. Šetřete ho na oka. ale může vyřešit mnoho problémů spojených s přežitím.

Drátová pila
Obvykle je k dostání s velkými kroužky na obou koncích sloužícími jako držadla. Kroužky zabírají mnoho místa, proto je odstraňte a můžete je v případě potřeby nahradit dřevěnými kolíky.
Na ochranu před rzi jí namažte mazacím tukem. Drátovou pilu lze použít i na řezání značně velkých stromů, ale řeže pomalu.

Lékárnička
Co do ní dáte záleží na vašich vlastních zkušenostech s používáním léků. Léky balte do vodotěsných obalů s volným prostorem vyplněným vatou na prevenci proti chrastění.

Následující položky pokrývají nejčastější onemocnění ale slouží pouze jako vodítko:

Analgetika
Ke snížení mírných až středních bolestí. Fosfát kodeinu je ideální proti bolestem zubů a hlavy.
Dávkování: Jedna tableta každých 6 hodin podle potřeby, ale mohou způsobit vyrážku jako vedlejší efekt. Nemá být užíván dětmi, astmatiky, nebo osobami s poruchou jater.

Střevní sedativum
Na léčení akutního i chronického průjmu. Obvykle se používá Immodium.
Dávkování: 2 tablety na začátku a potom, při každé řídké stolici.

Antibiotika
Na obecné infekce. Tetracyklin se může použít pro osoby přecitlivělé na penicilín.
Dávkování: Jedna tableta 250 mg 4x denně a opakovat 5 až 7 dní. Noste ho dostatek na absolvování celé léčebné kůry.
Při užívání se vyvarujte mléka, vápníku a přípravků s obsahem železa, nebo jiných léků obsahujících hydroxid hlinitý.

Antihistaminikum
Na alergie způsobené štípnutím a bodnutím hmyzu a může pomoci také v případech špatné alergické reakce na léky. Piriton je doporučen v Británii a [censored] v USA. Piriton má jako vedlejší účinek ospalost, takže ho lze využít jako mírné tablety pro spaní. Nepřekračujte doporučené dávky a neužívejte léky součastně s alkoholem.

Tablety na dezinfekci vody
Varování: zapamatujte si že i jedna kapka, nebo pouhé zvlhčení rtů závadnou vodou může způsobit těžkou nemoc, či smrt!
Používají se tam, kde je voda podezřelá a kde nemáme možnost jí převařovat. Dodržujte návod výrobce. Voda poblíž měst je nebezpečná a ve většině měst třetích světů také.

Tablety proti malárii
Důležité v oblastech, kde se vyskytuje malárie. Nejlepší je druh, u kterého je potřeba brát pouze jednu tabletu měsíčně.

Manganistan draselný
Má mnoho využití. Přidejte ho do vody a zamíchejte jí. Když má voda světle růžovou barvu, roztok sterilizuje vodu a lze jí po půl hodině pít. Tmavě růžová působí jako antiseptický roztok na rány a tmavě červený roztok poslouží k ošetřování plísňových onemocnění jako je např. atletická noha…
Ostří skalpelu
Nejméně dvě ostří skalpelů různých velikostí. V případě potřeby lze pro ně zhotovit rukojeť ze dřeva.

Motýlková náplast
Používá se na stáhnutí okrajů řezných ran k sobě.

Náplasti
Různé druhy, přednostně vodovzdorné pro malé škrábnutí a k udržení čistoty poranění. Mohou být rozřezány a použity jako náplasťové stehy na stáhnutí okrajů ran k sobě namísto šití. Používejte nové druhy náplastí nasycené vodním gelem. Tyto náplasti lze použít na popáleniny i řezné rány.

Kondom
Mimo jeho obvyklého použití ho využijete jako nádobu na vodu (1 litr). Před plněním vodou je ho nejlepší vložit do ponožky aby se zpevnil.

Menstruační vložka (bavlněná)
Mimo svého obvyklého použití jí lze využít jako troudu k zapálení ohně, jako velkého tampónu ke zhotovení tlakového obvazu při hlubokých řezných ranách a k získávání vody z míst, kam nemůžeme strčit ruku s nádobou.

Destičkový nůž pro přežití – kouzelný nůž!
Lze ho těžko sehnat ale má pro vás velkou cenu. Tento nový nástroj pro přežití má velikost plastové kreditní karty a je vyroben z vysoce jakostní oceli.
Má dvanáct využití: pilka na dřevo, plochý šroubovák, normální ostří, pravítko, otvírač lahví, pilník, otvírač konzerv, klíč na matice, k odrazu slunce od jeho vyleštěného povrchu apod.

Jeho velikost je přesně stejná jako je velikost kreditní karty a lze ho dobře umístit do peněženky. Jeden tento nůž můžete dát do peněženky jako náhradu za stejný druh v soupravě pro přežití.

Benzín do zapalovače (speciální poznámka!)
Malá nádobka benzínu může být velmi užitečná k rychlému zapálení ohně a k zahřátí a musí být nošena vždy sebou, kdykoliv je to možné! Je to jeden z „Rambových triků“ používaných moderními vojáky na zapálení ohně. Doporučuje se, abyste měli nádobku s benzínem vždy u sebe, např. v boční kapse.

Veškeré zde uveřejněné informace jsou pouze informativního rázu a autoři neodpovídají za škody vzniklé při jejich uvedení do praxe!

Popisy a návody na těchto stránkách jsou pouze pro teoretické znalosti, mnohé z nich lze legálně použít pouze v případě přímého ohrožení života.

POZOR: Tyto stránky obsahují militantní, drastické a potenciálně psychicky nebezpečné informace. Pokud by Vás takovéto informace mohly poškodit, opusťte prosím tyto stránky!

Veškeré informace na stránkách pocházejí z otevřených zdrojů, tj. nenaleznete zde žádné informace jakkoliv utajeného charakteru, neboť takové informace podléhají v ČR zvláštnímu režimu (viz zákony 148/1998 Sb., 210/2002 Sb. a další) a nemohou být vystavovány veřejně na internetu!

převzato z:

http://www.survivor.cz/soupravy-preziti.html

 

oddělovač

Leave a Reply