fispa

Můj web o všem, co mě zajímá a baví…

Hey there! Thanks for dropping by Theme Preview! Take a look around
and grab the RSS feed to stay updated. See you around!

Knížecí advent na Křivoklátě, So 05. 12. 2009

 

Knížecí advent na Křivoklátě, So 05. 12. 2009

 

Fotogalerie z Knížecího adventu na Křivoklátě 05.12.2009

 

 

Jízdenka

1. vstupenka líc

1. vstupenka rub

2. vstupenka líc

2. vstupenka rub

Tak, a už je to tady zase. Předvánoční čas, začíná bláznění v obchodech, jdete si koupit svačinu a odstojíte si frontu na půl hodiny, v ulicích hlava na hlavě, po náměstích přeplněné stánky, parkoviště u supermarketů jsou narvaná k prasknutí, nemáte kde odstavit auto, v zaměstnáních se finišuje, aby nikdo neměl resty do příštího roku, prostě čas lásky, porozumění a všeobecné tolerance… A navíc dneska „chodí Mikuláš“!

A tak nás s manželkou napadlo, okusit tuhle sváteční předvánoční atmosféru na romantickém místě, na hradě Křivoklátě. Vlak nám jel ve 12:24h, jako ideální zpáteční se nám zdál ten v 16:56h. Tak jsme vyrazili. Vlak přijel na čas (zvláštní, v téhle zemi…), byl to takovej ten „autobus“ na kolejích, prostě motorák o dvou vagónech. Docela mě překvapilo, že jsme si mohli sednout, a ne stát celou cestu jako loni v létě na Křivořezání. Myslim, že jsme i dorazili na čas, akorát si s náma nádražáci „zavtipkovali“ v Roztokách u Křivoklátu, kdy se náš vláček rozjel ze stanice opačným směrem, jakoby zpátky, ale to s náma jen „šíbovali“ na jinou kolej.

Když se jde od nádraží, tak máte hrad Křivoklát po levé straně, majestátně se tyčí na kopci. Cesta od nádraží trvá jen pár minut, je to jen kousek. Vstupné na hrad bylo docela symbolické, dospělí šedesát korun, děti a důchodci polovic. To je tedy rozdíl, když to porovnám se vstupným na „Veselý víkend na Točníku“…

Atmosféra na hradě byla docela příjemná, lidí bylo tak akorát, aby do sebe permanentně nevráželi, mohli jste si například koupit horkou medovinu a chodit s ní mezi stánky bez obav, že do vás někdo drkne a vy se polejete… Všude se prodávaly svíčky, ozdoby, kožené výrobky, dřevěné hračky, svůj stánek měl na nádvoří i tradiční kovář, ochutnal jsem čerstvě upraženou a ručně namletou brazilskou kávu (tak jsem si na kávě už dlouho nepochutnal…), Manželka si dala grilovanou šunku, měli jsme několik horkých medovin, taky groček… Co se jídla týče, nemohli jsme si stěžovat.

Na nádvoří se hrálo divadlo, hlavně tedy pro děti, několik dětí jsme slyšeli říkat básničky, asi to bylo za nějakou odměnu nebo co… Jasně, vždyť chodí ten Mikuláš… Taky to pěkně rozbalil flašinetář, měl v tom svym flašinetu nainstalovanou „empétrojku“ s Mendelssohnovým „Svatebním pochodem“. Nevim, proč zrovna tohle, když je ten druhej advent, ale asi proč ne, bylo to pěkný.

Na hradě byly přístupné i některé místnosti a chodby, které (myslím) nejsou jindy přístupné, a všude byly stánky, stánky, zase stánky…

Chvilku jsme poseděli i v čajovně, kde jim to sice nejde zrovna moc rychle, ale co by člověk nechtěl, v tom předvánočním shonu, že jo…? Tam jsem si dal opět horkou medovinu a manželka Křivoklátskou bombu, což je horký vaječňák se šlehačkou a posypanej asi kakaem.

Na závěr jsme si došli do hradní restaurace, která má nádherně vyřezávanou asi frezku (nebo jak bych to nazval) na zdi s tématem Edwarda Kellyho, lustrem z jeleních trofejí, a nádherný bytelný stoly a lavice, která je ale myslím již také pověstná svou pomalou obsluhou. Slyšel jsem servírku, jak vyprávěla své kolegyni:

„… prostě to byl masakr, a von mi řek´: ´Trochu života do toho umírání´…“

Servírka k nám přišla poměrně brzo, a pití jsme si obědnali hned. Pak jsem zavolal na servírku, jestli si můžeme objednat i něco k jídlu, a ona odpověděla:

„Jasně, ale rychle, musím ještě támhle donést pohár…“

To ponechám bez komentáře, musím jen podotknout, že hospoda byla téměř prázdná, obsazeno bylo asi jen pět stolů…

Jen ještě zmíním, že si manželka objednala křivoklátskou specialitu, myslím že se to jmenovalo „Bašta křivoklátských pánů“, nebo tak nějak. Měla to být směs masa na jehle se slaninou, a jako příloha hranolky, bramboráčky a pikantní opečené brambory. Celkem to odpovídalo, a bylo to i docela dobré, až na to, že směs masa byla složena jenom z masa kuřecího a slaninu to jídlo nevidělo taky vůbec… Nekupte to za 165,-Kč, že?

No a pak už jsme se vydali pomalu směrem k východu, prolezli jsme ještě nějakým sklepením a zase stánky, stánky, stánky… A pak zase na vlak v 16:56, kterej jel ve skutečnosti cca v 17:00h. Kupodivu bylo na nádraží plno lidí, ale většina lidí asi čekala na „páru“, která měla jet na Plzeň, a my jsme se do toho motoráku (teď už o třech vagónech) vešli krásně, a všichni si mohli sednout.

Tak tedy výlet to byl docela pěkný, počasí nám přálo, a hlavně jsme vypadli aspoň na pár hodin z baráku někam na vzduch…

PS: Jen malá poznámka k fotkám: Tam, co jsem dvakrát po sobě u tý kašny, to nejsem „namazanej“, ale „rozmazanej“, což je velký rozdíl, tak nepléct!!!

fispa

oddělovač

Leave a Reply